Дозиметр — це прилад, необхідний в кожному будинку. З його допомогою можна перевіряти на наявність радіоактивних включень продукти харчування, одяг, мінерали й інші об’єкти. Часом радіація виявляється у предметах, які ви тримали вдома десятиліттями, навіть не підозрюючи про те, що вони випромінюють.
Інструкція
- Придбайте лічильник для дозиметра. Бажано, щоб він був розрахований на напругу живлення, рівне 400 вольт, оскільки більшість схем саморобних приладів розраховано на застосування саме таких датчиків. З вітчизняних найбільш підходящим є СБМ-20. А от досить поширений лічильник типу СТС-5 застосовувати небажано: при аналогічних параметрах він сильно поступається СБМ-20 по довговічності.
- Виберіть сподобалися вам схеми перетворювача напруги і власне дозиметра з наступної сторінки: http://www.techlib.com/science/geiger.html
- Оскільки описані на цій сторінці перетворювачі розраховані на роботу 500-вольтні лічильниками, для роботи з 400-вольтні приладом доведеться змінити налаштування ланцюга зворотного зв’язку або взяти інше поєднання стабілітронів і неонових ламп в цьому ланцюзі (залежно від обраної схеми).
- Напруга на виході перетворювача виміряйте вольтметром з вхідним опором не менше 10 МОм. Переконайтеся, що воно дійсно дорівнює 400 В. Пам’ятайте, що навіть при настільки малій потужності воно може становити небезпеку для життя через наявність у схемі заряджених конденсаторів.
- Виготовивши перетворювач і переконавшись, що він працездатний, зберіть вимірювальний вузол дозиметра. Його схему виберіть у залежності від того, на яке вхідна напруга розрахований перетворювач. Підключіть його до перетворювача, попередньо відключивши його харчування і розрядивши накопичувальний конденсатор.
- Знову увімкніть дозиметра і переконайтеся, що індикатор (звуковий, світловий або стрілочний) показує наявність імпульсів, що надходять з лічильника.
- Готовий дозиметр помістіть в корпус. Він повинен виключати дотик до ланцюгів, в яких діє висока напруга, але мати ряд тонких отворів у районі лічильника для проходження до нього бета-променів.
Пам’ятайте, що альфа-випромінювання саморобний дозиметр виявити не здатний. - Якщо в хвилину реєструється не більше тридцяти п’яти імпульсів, радіаційний фон можна вважати нормальним. Виявивши ж будь випромінюючий об’єкт, негайно зверніться для його утилізації в ГУП МосНПО «Радон» за телефонами або адресами електронної пошти, вказаними на наступній сторінці: http://www.radon.ru/contakt.htm