Оцтова есенція — це оцтова кислота, водний розчин якої має концентрацію від 70% до 80%. Являє собою прозору безбарвну рідину з характерним різким, «палючим» запахом. У зазначених концентраціях являє собою їдке і вельми отруйна речовина. Не випадково в багатьох країнах (в тому числі, раніше в СРСР) оцтову есенцію дозволяли продавати лише в ємностях нестандартної форми, щоб виключити можливість її випадкового вживання замість інших рідин. Як отримати оцтову есенцію?
Інструкція
- Один з методів отримання оцтової есенції є окислення елемента — етаналю (ацетальдегіду). Реакція протікає за наступною схемою:
2СН3СОН + О2 = 2СН3СООН
Для її здійснення вам знадобиться каталізатор — солі марганцю. Реакція йде при підвищеній температурі (близько шістдесяти градусів). - Цей метод швидко витісняється іншим, більш вигідним з економічної точки зору — реакцією метанолу з чадним газом. Механізм реакції виглядає таким чином:
СН3ОН + СО = СН3СООН
Гідність цього методу полягає у високій швидкості реакції і найбільш вищому виході продукту, недолік — це необхідність використання дуже дорогих каталізаторів (на основі родію та іридію), які не всім доступні через свою високої цінової планки. - Для отримання оцтової есенції ви також можете використовувати метод, який відомий ще з глибокої давнини — це так зване «уксуснокислое бродіння» рідин, що містять етиловий спирт, під дією особливого ферменту, який називається алкогольоксідаз. Фактично це біохімічний спосіб виробництва, який протікає в кілька стадій, через утворення проміжних продуктів. У спрощеному вигляді його можна представити таким чином:
С2Н5ОН + О2 = СН3СООН + Н2О - Є також спосіб отримання оцтової есенції шляхом перегонки тонкоизмельченной деревини. Сировиною для цього служать відходи деревообробного виробництва, бажано використовувати листяні породи, оскільки відходи хвойних дерев містять дуже багато смоли.
Зверніть увагу
Для безпосереднього вживання в їжу, оцтова кислота, зрозуміло, не придатна! Це призведе до важкого отруєння. Її спочатку необхідно перетворити на столовий оцет, розвівши водою. Зазвичай концентрація столового оцту становить від 3% до 9%.