Телеграф в свій час став проривом в галузі засобів зв’язку. Передача інформації на відстань по проводах дозволила розширити можливості управління і обміну даними. Завдяки телеграфу згодом з’явилася його бездротова різновид — всім відоме сучасне радіо. Чи можна побудувати діючу модель телеграфного пристрої своїми руками?
Вам знадобиться
- Металеві пластини;
- Дерев’яна дошка;
- Електромагніт;
- Дві електричні лампи;
- Електричний дріт;
- Кріпильні елементи (гвинти, саморізи);
- Викрутка.
Інструкція
- Виготовте передавальний пристрій телеграфної установки. Воно включає власне передавач, ключ і маніпулятор. Основу передавача виготовте з відповідної за розміром дерев’яної дощечки, прикріпивши до неї всі основні деталі передавального пристрою.
- Ключ у вигляді важеля служить для замикання ланцюга та переривання струму. Для виготовлення важеля використовуйте металеву смужку, до якої прикріплено вісь. Один кінець важеля притисніть пружиною до металевого виступу з притискним гвинтом. За допомогою такого гвинта з’єднайте важіль проводом з прийомним апаратом і землею.
- Приступайте до виготовлення приймача. Класичний приймач телеграфу включає вертикальний електромагніт, важіль у вигляді коромисла і механізм для протягування паперової стрічки, на якій важіль залишає умовні знаки. При проходженні струму електромагніт притягне до себе металевий стрижень. Інше плече важеля підніметься і придавить вістря до паперової стрічці, яка рухається за допомогою механізму, подібного з вартовим. На стрічці утворюються накреслення умовних знаків у вигляді крапок і тире.
- У найпростішому варіанті пристрою телеграфу ви можете обійтися без громіздкого механізму. Використовуйте в якості приймального елемента звичайну електричну лампочку, приєднану до дроту, що йде від передавача. Такий оптичний телеграф також дозволить обмінюватися сигналами азбуки Морзе.
- Щоб мати можливість двостороннього обміну інформацією, виготовте комплект з двох приймачів і передавачів. З’єднайте пристрої електричним дротом. Підключіть до ланцюга електричну батарею або акумулятор, відповідний за параметрами електролампами.
- Перевірте правильність монтажу електричного кола. Натисніть рукою на важіль. Коли він торкнеться іншого виступу, з’єднаного з батареєю, по лінії буде пущений ток на приймальний пристрій. Якщо все зроблено правильно, то абонент на іншому кінці вашої телеграфної лінії побачить серію сигналів. І, звичайно ж, не забудьте вивчити азбуку Морзе.