Волинка у більшості слухачів асоціюється з Шотландією. Однак цей інструмент колись існував по всій Європі, від Скандинавії до Португалії. Зараз у зв’язку з тим, що народна музика знову стала затребуваною, цей прекрасний інструмент переживає друге народження. Мішок історичної волинки робиться зі шкіри. Однак сучасні матеріали анітрохи не гірше, а де в чому навіть перевершують традиційні.
Вам знадобиться
- Дерматин на синтетичне основі;
- Велосипедна камера або шматок каландрірованного капрону;
- Коров’ячий ріг;
- 4 гілки від фруктових дерев діаметром від 1, 5 до 3 см;
- Шматок щільної тканини;
- Бахрома;
- Клей «Момент», 88 або БФ.
- Наждачний папір;
- Ацетон;
- Нитки № 10;
- Ножівка;
- Лляне масло;
- Камертон.
Інструкція
- Виготовлення волинки почніть з вибору матеріалу. Синтетичний дерматин продається в господарських магазинах. Але його необхідно спробувати розтягнути. Мішку належить витримувати велика напруга, тому оберіть матеріал поміцніше. Він не повинен рватися при натягу.
- Збільште і виріжте викрійку. Складіть дерматин вдвічі лицьовими сторонами один до одного і обведіть шаблон. Найбільш вузька частина призначена для стоку трубки. Його розмір не має великого значення для якості звуку, він залежить виключно від того, який зовнішній вигляд волинки вас більше влаштує.
- Виріжте шаблони і складіть їх лицьовою стороною один до одного, поєднавши всі зрізи. Намазувати клеєм потрібно припуски з лицьового боку. Зашкурьте глянсову поверхню країв заготовки, знежирте їх ацетоном. Намажте припуски клеєм на відстань приблизно 1, 5 см від країв. Отвір під сток заклеювати не потрібно. Щільно притисніть місця склеювання і покладіть їх під прес до повного висихання. Уважно прочитайте інструкцію до клею — там вказано, скільки потрібно тримати деталі під вантажем.
- Бавовняні нитки № 10 складіть у 3-4 рази. Прошийте місця склеювання яким відомим вам швом. Найкраще застосовувати подвійний шов, типу шевського, або «назад голку». Нитка можна навощіть.
- Викроїте стрічку шириною 5 см і довжиною, рівної периметру мішка. Поєднайте тканинні сторони з тканинними, стрічку складіть вдвічі і приклейте її по всьому шву. Це посилить шов і додасть мішку необхідну герметичність.
- Відпиляєте від коров’ячого рогу все непотрібне. Повинен залишитися тільки ріг, без черепної кістки. У велику каструлю налийте води, покладіть туди ріг і які-небудь ароматичні речовини, доведіть до кипіння і варите не менше 4 годин. Дістаньте ріг і ножем виріжте внутрішню частину, залишивши тільки зовнішню оболонку.
- Залиште ріг сушитися в теплому місці на 3-5 тижнів. Найкраще це робити влітку, в тіні. Після того, як ріг остаточно закостенеет, розсвердлити гостру частина за розміром ігровий трубки.
- Підберіть круглу палицю довжиною близько 25 см. Вона повинна бути сухою і цілою. Обточити її, зашкурьте і підпаліть серцевину. Зробити це можна розпеченим залізним прутом. Внутрішній її діаметр становить 8 мм. Розмітьте отвори. Дотримуйтесь розміри. Просочіть дерево маслом. Це запобіжить гниттю. Деталі занурте в ємність з лляною олією приблизно на тиждень. З тієї ж технології зробіть ще 2-3 різні трубки.
- Зробіть латунну або ебонітову тростину. Тростиною для духових інструментів називається маленька платівка, яка вставляється у верхній отвір. Зараз тростини для волинок можна зустріти і в музичних магазинах. Зберіть волинку. Зробіть отвори для стоків. Вони повинні бути у вигляді пелюсток. Вставте в них Бурдона й вдувную трубки і міцно перетягніть нитками.
- Виточите дерев’яні частини. Не забудьте про клапанах. Верхню частину зробіть з трубки від крапельниці. Виріжте з велосипедної камери або каландрірованного капрону клапан. З пластикової трубки (теж від крапельниці) зробіть пищик для Бурдона.
- Зробіть сорочку для мішка. Викроїте її за шаблонами з припусками на шви. Сострочіть, зробіть вирізи для трубок. Почніть зшивати з верхньої частини, а нижню закрийте після того, як вставите мішок і трубки. Прикрасьте волинку бахромою.
Корисні поради
Мішок можна взагалі не клеїти. Його з успіхом може замінити гумова грілка.
Деякі волинки не мають бурдон труб.
У волинки в залежності від температури може змінюватися настройка. Тому в ансамблях дуже часто використовуються струнні інструменти, які легше підлаштувати під неї.