Незважаючи на те, що у продажу зараз є ножі практично на будь-який смак, багато майстрів воліють виготовляти їх самостійно. Зробити хороший ніж не так просто — для цього треба мати не тільки відповідні інструменти, але й певне вміння.
Інструкція
- Спочатку створіть на папері у натуральну величину ескіз майбутнього ножа. Спробуйте кілька варіантів і виберіть найкращий. Пам’ятайте про те, що помилка на цьому етапі може звести нанівець всю подальшу роботу. Тому не поспішайте, ретельно продумайте дизайн і ергономічність майбутнього ножа.
- Проектуючи ніж, не забувайте про те, що існують законодавчі обмеження на виготовлення та обіг холодної зброї. Основними ознаками холодної зброї є: довжина леза більше 10 см, товщина обуха більше 2,6 мм, твердість стали вище 42 HRC, наявність гарди. Ваш ніж повинен хоча б по одному параметру не підпадати під цей закон.
- Підберіть необхідні матеріали для леза та руків’я. Лезо має бути виготовлено з якісної сталі, рукоять може бути з дерева, оргскла, текстоліту, роги та інших матеріалів.
- Смугу металу для леза розжарити до червоного (можна на звичайній газовій печі або паяльною лампою) і дайте повільно охолонути. Метал стане м’яким, його буде легко обробляти.
- Намітьте на смузі металу контури леза і хвостовика. Заготівлю майбутнього ножа можна вирубати зубилом, випиляти ножівкою по металу, вирізати «болгаркою». Надайте заготівлі остаточні контури, обточити її на електричному точилі. Під час роботи не забувайте остуджувати метал у воді.
- Якщо ви плануєте приклепати половинки рукояті заклепками, позначте і просвердлите отвори під них в хвостовику заготовки. Потім обробіть майбутній ніж на електроточіле, надавши йому потрібне, звужується до крайки леза, розтин. При необхідності послідовно обробіть ніж наждачним шкіркою, від грубої до найдрібнішої.
- Загартувати майбутній ніж. Слід знати, що правильна гарт — це ціле мистецтво зі своїми професійними секретами. Звичайний якісний побутової ніж достатньо нагріти до малинового кольору і опустити вертикально, кінчиком вниз, спочатку в мінеральне масло — до появи кольорів мінливості (веселки), потім у воду.
- Виготовте рукоять. Якщо вона з двох половинок, випиляєте їх, приклепати до ножа заклепками — їх можна зробити з алюмінієвого дроту — і обробіть на чавилі. Якщо рукоять цільна, висвердлите в ній отвір, потім насадити її на хвостовик на епоксидній смолі, змішаної з тирсою.
- Набірну рукоять виготовте з рогу, деревної кори, кольорових шматочків оргскла або іншого відповідного матеріалу. Відповідні за розміром шматочки насадите на хвостовик, на кінці якого заздалегідь наріжте різьбу. Насаджуються шматочки змащуйте клеєм. На хвостовик нагвинтити бронзову або латунну голівку з висвердленим в ній отвором і нарізаною мітчиком різьбленням. Зібрану рукоять обробіть, надавши їй потрібну форму.
- Остаточна обробка ножа зводиться до доведення його форми і правильної заточенню. При необхідності зробіть піхви з двох дерев’яних або пластмасових половинок, вирізаних, з урахуванням припуску, за формою леза. У половинках зробіть виїмку по контуру леза — так, щоб воно входило з невеликим тертям, потім склейте їх і обтягніть шкірою.