Музика — рід мистецтва, який розгортається в часі, основний засіб виразності в ній — звуки різної висоти і тембрів. Часто її називають мовою душі за універсальність і доступність розуміння більшості людей. Однак, щоб зрозуміти твір цього роду, потрібно знати основи її будови.
Інструкція
- Основні характеристики музики в порядку зростання складності — ритм, висота звуку і тембр. Перший пункт має ту ж природу, що зміна часу доби, сезону, пульс серця, крок і інші циклічні операції. Саме тому при запису музики на студії спочатку пишеться партія ритм-секції — ударних і басових інструментів.
Ритм і висота звуку — це вже мелодія, щось більш розвинене. А з додатком тембрів різних інструментів з’являється справжня професійна аранжування.
Тембр — від французького «фарба» — специфічний тон інструменту або голосу. Він буває холодним, прозорим, щільним, дзвінким, з обертонами або субтоном, пронизливим, співучим, сухим і пр. - За допомогою зміни темпу, ритму, звуковисотного і тембрів музика викликає в наших умах асоціації з тим чи іншим станом: тривога, сум, гіркота, агресія, радість, торжество. Таким чином, залежно від характеру музики (швидка мажорна танцювальна музика з віртуозним ритмічним малюнком або повільна мінорна, з розміреним ритмом) ми відчуваємо різні емоції (збудження і веселощі або тугу, немов ховаємо близької людини).
Холодні звуки флейти можуть навіяти спогади про нічне прохолоді, місячному світлі. Часто їй доручається партія, яка зображує самотність, сум’яття. Піццикато струнних схоже на крадеться людини, таємне наближення чогось величезного. Неповторна асоціація пов’язана з голосом кожного інструменту. - Назва музичного твору також може навести на думку про те, що хотів сказати композитор. Звуковими засобами може бути описано стан або подія. Музика з конкретним жанровим назвою називається програмної і включає в себе такі різновиди, як: опера, балет, симфонія, симфонічна картина, пісня, танець, цикл, соната. У непрограмні творах немає прямих вказівок на стан або емоції, які ви повинні випробувати, тому простір для польоту фантазії ширше.
- Слухайте музику різних жанрів, аналізуйте інструментальний склад, гармонійний і мелодійний лад, розмір, тональність, лад. Корисно слухати твір, тримаючи перед очима партитуру і стежачи за розвитком.