На стику соціоніки, психології, тайм-менеджменту існує такий розділ — цілепокладання. Цілепокладання — це і концепція і перший етап будь-якого усвідомлюваного процесу. Адже щоб досягти якихось результатів, необхідно чітко визначити, яких саме результатів ви збираєтеся досягти, якими методами, в які терміни і так далі.
Вам знадобиться
- Папір;
- Ручка або олівець.
Інструкція
- На першому етапі від вас буде потрібно письмово визначити коло своїх ключових інтересів. Спробуйте укластися в число «7 +2». Приклад може бути таким: сім’я, робота, будинок, подорожі та інше.
- Тепер спробуйте визначити і виписати першорядні для себе речі (життєві цінності). Спробуйте так само не виходити за рамки «7 +2». Нехай це будуть особистий розвиток, кар’єра, добробут, незалежність, сім’я і так далі.
- Визначте і випишіть свої поточні цілі. Передплачуйте лише найбільш значущі: женитися на Л., стати керівником відділу, отримати третю вищу освіту, відремонтувати квартиру, підправити здоров’я, вивести на ринок новий продукт.
- Оцініть всі зв’язки між цінностями (як одна поточна мета може сприяти або заважати досягненню іншої). Наприклад, ремонт квартири самим приємним чином позначиться на стані вашого здоров’я (мінус грибок в стінах, мінус децибели від галасливих сусідів, більше свіжого повітря і так далі).
Виведення на ринок нового продукту цілком може стати для вас підвищенням у посаді до начальника відділу маркетингу. У той же час призначення вас нач.отдела неодмінно позначиться на рівні доходу, а, отже, буде легше організувати весілля і ремонт квартири. Ну і так далі. - Намалюйте таблицю, де зверху в найменуванні колонок будуть розташовані ваші життєві цінності (пам’ятаєте, ви їх виписували?), А збоку — поточні цілі. Остання вертикальна колонка — «підсумок». Ця матриця необхідна для того, щоб ви могли розставити пріоритети, створити ієрархію цілей.
Оцініть (наприклад, за десятибальною шкалою) внесок кожної поточної мети у ваші життєві цінності. Так, наприклад, отримання посади начальника відділу серйозно посуне вас до досягнення добробуту (+8 в клітинку таблиці на перетині «Цілі. Стати начальником відділу» і «Життєві цінності. Добробут»), отриманню незалежності (+6), особистому розвитку (+7 ). А ось ремонт квартири або одруження на Л., нічого не принесуть у вашу кар’єру (0), незалежність (0), неабияк погіршать добробут (0), але, можливо, допоможуть створенню сім’ї.
Оцініть отриманий по кожному пункту результат (складіть всі числа в клітинках навпроти кожної з цілей). Найбільше число вийде в графі «Підсумки» напроти самої пріоритетною з цілей. На цьому ж етапі оцініть довгостроковість кожної мети. Наприклад, стати начальником відділу і бути їм якомога довше — довгострокова мета, закінчити ВУЗ через кілька років — середньострокова мета, ремонт квартири — мета короткострокова. - Наступний етап належить вже не до постановки цілей, а до планування їх досягнення. Тут потрібно оцінити всі необхідні ресурси для досягнення кожної з цілей. Наприклад, для того щоб стати начальником відділу, необхідно: вища освіта, стаж, досвід успішної роботи в області спеціалізації відділу, приятельські відносини з М.М..
Тепер варто оцінити свої наявні ресурси, а також те, чого не дістає для досягнення мети. Слід продумати, як отримати відсутню. Цей етап називається «ресурсний аналіз». - Тепер аналіз «мета-завдання». На цьому етапі слід скласти список завдань, які необхідно вирішити для досягнення мети. Від цього етапу вже можна переходити до планування досягнення мети з календарем в руках, тобто вже можна визначити терміни досягнення кожної з поставлених цілей. Зробити це на даному етапі буде досить легко.
Корисні поради
Нульовим етапом в даному алгоритмі міг би послужити етап перевірки «цілі на вошивість». Більшість людей живе, здійснюючи не свої власні цілі, а цілі, нав’язані їм ззовні — батьками, суспільством і так далі (наприклад, вашої справжньою метою є стати художником і жити на Гоа, але ви, в силу батьківських навіювань, суспільних цінностей, вирішили заробляти гроші на рекламу). Дуже важливо з точки зору мотивації відокремити власні цілі від нав’язаних.