Масляна — це найдавніший російське свято, спочатку язичницький. Але його (єдиний) визнала і православна церква — він називається по церковним канонам Сирна седмиця. У Масляну на Русі споконвіку влаштовували гуляння, пекли і їли млинці, палили опудало, таким чином проводжаючи зиму та зустрічаючи весну. Традиція дійшла і до наших днів, сьогодні Масляну, так само як і в минулому, відзначають тиждень. І на кожен день свята є свої особливості.
Інструкція
- У понеділок за старою традицією відбувається зустріч. Роблять ляльку із соломи, будують гойдалки і гірки зі снігу, починають пекти млинці. Перший млинець за традицією потрібно віддати бідним або покласти на слухове вікно, щоб почастувати душі померлих батьків.
- У вівторок відзначали загравання. Прийнято кликати на млинці гостей, кататися з гірок, веселитися. Неодружені хлопці виглядають наречених, а дівчата ворожать на майбутнього чоловіка по млинців. Якщо, наприклад, наречений їсть їх з ікрою — будинок буде повною чашею, але чоловік неласкавий; якщо з маслом або червоною рибою — суджений буде ніжним, але по господарству допомагати не стане, якщо з цукром — буде любити дітей, а з варенням — стане змінювати.
- Середа — це так звана ласунка. У цей день всюди накриваються столи, торгові намети зазивають покупців, пропонуючи різноманітні ласощі. Саме в середу теща кличе зятя на млинці і пригощає його до відвала, пригощаючи млинцями з різними начинками.
- Четвер — розгуляй, цей час чоловічих розваг: кулачних боїв, перетягування каната, штурму снігових фортець. У цей день сім’ї катаються на санях, а на стовпі, встановленому на окремих санках, сидить мужик-веселун і розважає присутніх.
- У п’ятницю, коли відзначаються тещині вечірки, на млинці звуть вже зяті своїх тещ. За старих часів вважалося, що чим більше народу приходить запрошувати жінку на такі посиденьки, тим більшу повагу їй надано.
- У суботу відбуваються посиденьки зовиці, тобто невістка кличе в гості на млинці зовиць. Якщо вони заміжні, то треба кликати і заміжню рідню, а якщо не зможемо, то запрошувати слід незаміжню. Усім гостям невістка повинна за традицією приготувати подарунки.
- Неділя вважається прощеним днем. Прийнято просити у всіх прощення — в першу чергу, у предків, потім — один у одного, за завдані в поточному році образи. Після цього всі йдуть митися в лазню, а ввечері спалюють опудало Масляної, палять багаття, а в них — старі речі. Вважається, що в полум’ї згоряє не тільки зима, а й смерть.