Зварювання переважної більшості сталей в побутових умовах не представляє особливої праці при наявності відповідного обладнання та навичок. Необхідні зварювальні електроди підібрати зараз цілком можливо. Але якщо вам доведеться зварювати чавун, що є поряд зі сталлю одним з основних конструкційних матеріалів, то можуть виникнути певні складності.
Вам знадобиться
Мідна дріт, залізний порошок або дрібні сталеві ошурки, розчинник, рідкий клей, зварювальний електрод, долото, зубило, свердло, наждачний папір
Інструкція
-
Чавун являє собою залізовуглецевих сплав з підвищеним вмістом вуглецю. Висока процентний вміст вуглецю в такому сплаві призводить до того, що вуглець в чавуні знаходиться у вільному стані. Так, в сірому чавуні, найпоширенішому з інших його різновидів, вуглець існує у вигляді включень графіту. Це обумовлює його низьку пластичність і неміцність, він погано переносить зварювання.
-
Вважається, що зварюваність чавуну пов’язана з будовою структури чавуну в місці зламу. Чавуни з дрібнозернистим зламом світло-сірого кольору зварюються легше, ніж чавуни зі зламом темно-сірого кольору і мають великої зернистістю. Не піддаються зварюванню чавуни, що піддавалися дії агресивного середовища і промаслені чавуни.
-
Низька якість звареного з’єднання при зварюванні чавуну пов’язано з інтенсивною загартуванням металу в зоні зварного шва. Фактично, мова йде про підвищення крихкості металу в указанно зоні. Це і є головна біда при зварюванні чавуну.
-
У промислових умовах електродугова зварювання чавуну здійснюється гарячим методом. В цьому випадку виробляють попередній інтенсивний нагрів деталей, що підлягають зварюванню. Існує і так званий холодний метод, коли зварюються деталі попередньо нагрівають не сильно або не нагрівають зовсім. При відсутності спеціального обладнання для нагріву холодне зварювання чавуну спеціальними електродами видається більш підходящою.
-
Для виготовлення електродів, що дозволяють зварювати чавун, беруть відрізки мідного дроту діаметром 3-5 мм і довжиною приблизно 450 мм, зачищають їх наждачним папером і знежирюють органічним розчинником. Зі сталевих зварювальних електродів сколюють покриття, подрібнюють його і змішують з порошком заліза в рівних пропорціях. Підійдуть і дрібні сталеві тирсу. Все це перемішують з рідким склом. В отриману масу вертикально занурюють підготовлені раніше відрізки мідного дроту і повільно витягують з сметанообразной маси. Надлишки повинні стекти. Електроди висушують і прожарюють (наприклад, в духовці).
-
За допомогою таких електродів ведуть зварювання короткої дугою. Обов’язково треба робити перерви в роботі для охолодження деталі. Шов для якості зварювання накладати слід короткими ділянками довжиною до 50 мм і проковувати після зварювання (це робиться для запобігання появи тріщин в зварному шві).
-
Слід враховувати, що перед початком зварювання завжди потрібно виконати підготовку кромок з’єднуваних деталей і оброблення дефектів в місцях зварювання. Оброблення дефектних місць проводиться зубилом або свердлом до чистого металу.