Трапляється так, що за станом здоров’я працівник не може виконувати далі свої посадові обов’язки. Чи означає ця обставина обов’язкове звільнення? Які дії необхідно зробити роботодавцю, щоб не порушити закон і інтереси працівника?
Інструкція
- Подібна ситуація може виникнути в двох випадках:
• якщо працівник за результатами періодичного медичного огляду визнаний непридатним для виконання роботи за своєю професією;
• в результаті хвороби або травми отримав стійку втрату працездатності.
І в тому і в іншому випадку невідповідність стану здоров’я виконуваній роботі має бути оформлено документально (у відділ кадрів організації видається медичний висновок або довідка МСЕК). - При отриманні документального підтвердження того, що працівник не придатний за станом здоров’я для роботи з займаної посади, необхідно наказом по основній діяльності відсторонити його від виконання посадових обов’язків.
- Після з’ясування причини профнепридатність і консультації з виробничим лікарем, працівникові повинні бути запропоновані всі наявні на підприємстві (в тому числі і нижчеоплачувану) вакантні посади, які не шкідливі для її здоров’я.
Пропозиція роботи (або її відсутність на підприємстві) оформляється в письмовому вигляді. Це може бути акт або повідомлення.
Важливо, щоб працівник ознайомився з цим документом. Своє бажання (або небажання) бути працевлаштованим він повинен висловити недвозначно. Працівник власноруч повинен зробити запис в акті. Наприклад: «Від запропонованої посади … відмовляюся», потім потрібно розписатися і поставити дату. - Тільки в тому випадку, якщо працівник відмовився від наявних вакансій або такі відсутні, він може бути звільнений з підприємства за станом здоров’я.
Трудовий договір може бути розірваний:
• за загальними обставинами (п.8 ст.77 ТК РФ) у зв’язку з відмовою від переведення;
• з причин, не залежних від волі сторін (п.5 ст.83 ТК РФ) у зв’язку з визнанням працівника «повністю нездатним до трудової діяльності».
У день звільнення працівник повинен бути ознайомлений з наказом, йому потрібно видати трудову книжку і зробити повний розрахунок. При звільненні за будь-якої з перерахованих вище статей працівникові виплачується двотижневе вихідну допомогу.
Зверніть увагу
Важливо пам’ятати, що звільнення за статтею 83 ТК РФ можливе тільки в тому випадку, якщо в довідці зазначено, що працівник «не здатний до трудової діяльності». В іншому випадку, якщо до довідки додаються рекомендації з переліком можливих трудових функцій, звільнення здійснюється за статтею 77 ТК РФ.
Корисні поради
У разі незгоди зі звільненням, його можна оскаржити в суді.